Leke Tedavimde Son Durum

104

Posted by erisfamily | Posted in Saç Dökülmesi ve Güneş Lekeleri | Posted on 03-10-2011

Etiketler:, ,

Obagi kullanımı ile ilgili o kadar çok soru gelmeye başladı ki gecikmiş olan “sonuç” yazımı biran önce yazıp yayınlamaya karar verdim sonunda. Yazıyı tembelliğmden değil vakit bulamamaktan dolayı bir türlü oturup yazamadım. Ev-iş-bebek-tatil-hastalık derken aylar su gibi akıp geçti resmen.

Obagi Nu-derm serisini tamamen kurallara uygun bir şekilde 4,5 ay kullandım. Lekelerimin renkleri oldukça açıldı. Buna not vermem gerekirse 10 üzerinden 4 oranda açıldı diyebilirim. Benim ısrarlarım sonrasında da doktorum kimyasal peeling uyguladı. Peeling’i tüm cildime değil lekelerin olduğu yerlere uyguladı. Aslına bakarsanız lekelerimin olduğu yerler o kadar fazla ki tüm cildime uygulanmış da sayabiliriz.

Kimyasal peeling sonrası cildim koyu kahverengiye döndü ve kabuk kabuk soyulmaya başladı. Yaklaşı 4 sene önce lazer yaptırdığımda doktorumdan öğrendiğim çok önemli bir şey vardı; “sakın bu kabukları soymaya kalkma bırak kendi kendine dökülsünler, havluyla yüzünü kurlarken havluyu yüzüne pompalayarak sürmelisin eğer sen soyarsan alttaki derin güneşi gördüğü anda kahverengi olur” Bu dönemlerde doktorumun dediklerini yapmış ve soyulan yüzümde hiç leke olmamıştı. Her ay lazer tekrarlanıyor ve ben 1 ay boyunca cildimde ki derilere dokunmuyordum.

Neyse yaklaşık 1 hafta suratımdaki kabuklarla dolaştıktan sonra doktorumu görmeye gittim. Yüzümdeki kabuklarla ortalarda nasıl gezdiğime şaşırdı önce sonra da bu deriler artık alt deriden ayrılmış soyabilirdin deyip tüm deri parçalarını soydu. Pespembe mükemmel bir cilt ile ayrıldım oradan. Kahverengi lekelerim kızarmıştı. Dediği ilaçları kullandım bir hafta ve cildimi güneşten korudum derken o peeling yapılan yerler resmen maske gibi olmaya başladı.

Hamileyken bile cildim bu kadar lekeli olmamıştı Türkiye haritası gibiydim, bildiğiniz koyu kahverengi bir cilt… Moralim çok bozuldu, 4,5 aydır verdiğim paraya mı yanayım yoksa harcadığım zamana mı yanayım bilemedim. Doktorumun bu derileri soyması bir hata mıydı, soymaması gerektiğini bilmiyor muydu bilemiyorum ama ben soyulmasının bir hata olduğunu düşünüyorum. Keşke fotoğraf çekebilseydim de durumu görebilseydiniz.

Doktorum yüzümü gördüğünde çok şaşırdı bu olmaması gerekirdi dedi ve yeni bir tedaviye başlattı. Bu sefer ki tedavi masrafları toplam 5 lira tutuyordu :) Ve son 4  aydır bu kremleri sürüyorum, kimysala peeling den dolayı oluşan tüm lekelerim gitti. Muhtemelen çok yüzeysel lekelerdi ve o yüzden de tedaviyle birlikte yok oldular. Şimdi tedaviye başlama sebebim olan  çok çok derinlerde duran lekelerim kaldı.

Bu Cumartesi tekrar doktorumu görmeye gittim cildimde ki son durumdan gayet memnundu (ben de memnunum). Aynı şekilde kullandığım ilaçlara devam edebileceğimi söyledi, acnelyse’i hiçbirşekilde bırakmamam gerektiğini çok çok az olsa da her akşam sürmemin faydası olduğunu söyledi. Cildin kolojen yapısını güçlendiriyor ve sarkmasını geciktiriyor vs. Hamile olmadığım sürece kullanmamda sakınca yok :) Birlikte kullandığım renk açıcı expigment’i ise bırakıyoruz çünkü içinde bulunan kimyasal maddeyi daha fazla cildime nüfus ettirmek istemiyoruz :)

Doktorum başka bir ürün önerdi (spot krem) ve her akşam acnelyse ile birlikte karıştırıp sürmeye devam edeceğim. Şimdilik son durumumuz budur :) Resimde lekelerim çok belli olmuyor ama son durumu da paylaşayım istedim.

Bookmark and Share
Related Posts with Thumbnails

Yorumlar (104)

Damla Hanım,
selamlar,
sizin görüşlerinize ihtiyacım olacak.
güneş lekerinden muzdarip biri olarak özellikle burun üzerinde yanakların göz çevresine yakın bölümü.burundakiler kimyasal peeling sonrası oluştu sanırım.çok mutsuz ediyor.cildim asla 30 yaşımdaki gibi değil.gözenekleri de büyüdü.
kasım ayı gibi nu derm serisini kullanmaya başlıcam ancak öncesinde biraz rahtlamak ve cildimi hazırlamak için sizin FLAVO C serum ve tretin fort ile başlasam diyorum.
yazın sakıncası olur mu?bu ikisini nasıl kullanıyoruz.öncelikleri açısından bir sıralama var mı?
obaginin crx serisi ile başlıcaktım ama çok para bi de üstüne nu derm almak zorlayacak. sizin yazlık tedaviniz daha uygun.yüzümü yıkayınca gördüğüm grilik beni çok üzüyor ,yapılan uygulamalar gözeneklerimin yapısını da bozdu:(
teşekkürler

Merhaba,
Yorumları ve önerileri okudum. Okudukça lekelerime tahammülüm arttı. 2010 da oluştu ve lazer hariç pek çok ilaç soyma tedavisi gördüm. Göz çevrem panda gibi özellikle sağ taraf ciddi kahverengi ve maalesef kat kat makyaj uygulamadan kapanması mümkn olmuyor. Ben de obagi tedavisi için ekim sonu Dr. A gideceğim. Umarım geçer, güzel enerjiniz ve açıklamalar için teşekkür ederim…

erisfamily

Merhaba umarım istediğiniz gibi bir sonuç alırsınız sevgiler :)

erisfamily

Mehtap hanım merhaba, bir dermatolog ile görüşseniz inanın çok faydası olur. Kimyasal peeling sonrası asla güneşe çıkmamak (buna evdeki ampüller bile dahil) yüzünüzü soymamak gerekirdi. Yuzunuzu yıkadığınızda bile havluyla pat pat hareketlerle ıslaklığı almalıydınız yoksa geçrekten daha fazla leke olabiliyor ciltte. Evde kullandığımız ampüller maalesef ciddi zarar verebiliyor. Örneğin a vitamini içeren bir ürün kullanıyorsanız (akşam kullanmalısınız zaten) mutlaka yatmadan önce kullanın ve ışıkla temasa geçmeyin der bazı doktorlar. Bir doktora görünmenizi tavsiye ederim, sevgiler

Yorum yazın